Výroba nábytku
Výroba nábytku z masivního dřeva vyžaduje použití speciálních strojů, které jsou trvanlivější než při výrobě materiálů na bázi dřeva. Masivní dřevo má různé vlastnosti, odlišnou sílu, a proto je potřeba správně vybraných obráběcích strojů.
Zpracování masivního dřeva vyžaduje větší přesnost než v případě MDF (dřevovláknité desky spojené za určité teploty a tlaku syntetickým lepidlem) nebo laminátové desky. Heterogenita materiálu a různá tvrdost dřeva vyžadují stroje se silnější konstrukcí než typické obráběcí stroje pro MDF nebo laminátové desky. V případě práce s masivním dřevem není možné opravovat chyby nebo nepřesnosti obrábění.
Obráběcí centra jsou již navržena pro práci s masivním dřevem ve fázi návrhu a jsou úspěšně využívány výrobci nábytku z masivního dřeva, stejně jako výrobci dřevěných oken a dveří. Zejména v případě oken, kde stroje pracují při těžkém zatížení při profilování prvků až do tloušťky 100 mm, lze po obrábění pozorovat vynikající kvalitu povrchu. Inovace je podstatou vývoje strojů, moderní řídicí systém umožňuje snadné rozšíření obráběcího stroje, v kombinaci s pevným tělem, stejně jako možnost využití manipulačního mechanismu, způsobí, že stroje jsou až 10krát přesnější než konvenční řešení.
Obráběcí centra jsou speciálně navržena pro těžké práce, jako je frézování s nástroji a agregáty na masivních dřevěných prvcích značných tloušťek nebo na deskách. Inovační technologie, tuhé těleso, zajišťují nejvyšší kvalitu a spolehlivost ve všech pracovních podmínkách. Vzhledem k rostoucímu využívání masivního dřeva v designu moderního nábytku z masivního dřeva, bylo nutné navrhnout takové řešení, které bude schopné garantovat práci s velkými průřezy, zatímco charakter výroby nutí provozovatelé používat stále kratší doby pro přepnutí nástrojů a snížení jejich počtu. V souvislosti efektivity zpracování dřevěných částí se vyvíjejí stále silnější vřetena namontovaná na strojích určených pro tento typ obrábění.
Obráběcí centra (stroje) se používají pro výrobu většiny nábytkových prvků - od čelních částí skříněk, přes prvky stolních hřebenů až po nohy židlí. Použitím pětiosého procesu je možné vytvářet složité tvary, jako je opěradlo křesel nebo područek. Použitím agregátu s kotoučovou pilou je možné zpracovávat brusné prvky s bočním průřezem až 80 mm. Centrum může provádět obloukové prvky a provádět obrábění s účinkem podobným otáčení.
Volba zpracování dřeva - na vhodně nastavených strojích existuje možnost zpracování všech druhů dřeva. Z ekonomických důvodů a v souvislosti použití domácích druhů však výrobci tento počet omezují. V závislosti na provedeném prvku, jeho velikosti a tvaru je zvolen vhodný technologický postup. Často z jednoho kusu dřeva s použitím domácích druhů vzhledem k jeho nižší ceně než exotického dřeva, které se případně použije ve formě dýhy. Pokud je celý prvek vyroben z homogenního domácího dřeva, je to obvykle dub, buk nebo jasan. Buk je charakterizován jednotnou strukturou, vysokou hustotou a trvanlivostí, takže při použití dostatečně silného vřetena lze pracovat obvykle s dobrými výsledky.